Heads of state of the Republic of Estonia -Jaan Tõnisson

In stock: 97 pcs
Reference:
4740352115583
Issue Date: 20.12.2013
Designer: Lembit Lõhmus
Number: 558-20.12.13
Stamp zone: Other stamps
Stamp type: Classical
0.45 €
That many products are not allowed per cart!
Description
* 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941. * 22.12.1868 in the Tänassilma rural municipality Viljandi County † unknown Prime Minister 18.11.1919-28.07.1920 30.07.1920-26.10.1920 Head of State (Elder of State) 09.12.1927-04.12.1928 18.05.1933-21.10.1933 1915 - 1917 Chairman of the Northern Baltic Committee. 1917 - 1918 member of the Estonian Foreign Delegation, 1918-1919 a minister without portfolio of the Provisional Government, as a Minister the representative of Estonia abroad. 1923-1925 Chairman of the II Riigikogu, 1931-1932 Minister of Foreign Affairs, 1932-33 Chairman of the V Riigikogu. Member of the I Russian Duma 1905-1907, member of the Estonian Province Assembly 1917-1919, member of the Constituent Assembly 1919-1920, member of the I-V Riigikogu 1920-1934/37, member of the Riigivolikogu (second chamber of the Riigikogu 1938-1940) 1938-1940. Finished the State High School of Estonian Province in Tallinn, studied at the law department of the Tartu University in 1889-1892, graduated as a Candidate of Law. 1893-1894 worked in the office of the "Postimees" newspaper. 1894-1896 a court prosecutor and candidate to the office of Justice in the Oryol Province. 1896-1930 the owner of the newspaper "Postimees". In 1908 imprisoned for signing the Vyborg Appeal, 1935-1939 Cooperation Professor at the Tartu University. 1898-1917 member of the Tartu Estonian Farmers' Society, 1902 Member of the Council of the Estonian Loan and Savings Society, 1908-1917 Chairman of the Board of Trustees of the Estonian Youth Education Society and 1909-1916 also of the girls' high school belonging to the Society, 1909-1920 Member of the Board of the Estonian Literature Society. 1932-1940 Chairman of the Estonian-British Society, 1933-1940 Chairman of the Estonian-Swedish society. Cross of Freedom III/1. From 1921, Honorary Alumnus of the Estonian Students Society, from 1928 Honorary Doctor of Law of Tartu University, from 1939 Honorary Citizen of Tartu. Arrested by the NKVD in December 1940, according to some data shot in Tallinn in July 1941.
Product Details
4740352115583

Data sheet

Quantity issued:
50000
Perforation:
13¾ x 14
Printer:
AS Vaba Maa
Print:
offset
Sheets:
5 x 2
Size:
27.5 x 33.0 mm
Primary theme:
famous people
Year:
2013

Get our latest news and special sales

I wish to receive marketing offers (discounts, campaigns, games) as well as news from Omniva. Principles for processing data are available HERE: https://www.omniva.ee/about_us/data_protection/

Menu

Settings