Ei ole veel kontot? Registreeri
Harilik tamm (Quercus robur) on laikuhikja võraga, tugevate okstega ja jämeda tüvega väga pikaealine puu. Eesti kõrgeim tamm, kõrgusega ligi 37 m kasvab Audru mõisa pargis. Jämedaim tamm (ümbermõõt 8,7 m) ja ühtlasi meie vanim puu on 700 aasta vanune Tamme-Lauri tamm Urvastes. Äraspidimunajad, tömbitipuliste hõlmadega lehed püsivad kaua puul. Tamm on hilise puhkemise ja õitsemisega. Viljaks on ovaalse kujuga tõru, mida kasutavad toiduks metssead, oravad, hiired, lindudest eriti pasknäär, kes on ka tamme parim levitaja.
Eestis kasvab harilik tamm looduslikult peamiselt lääne- ja põhjaosas puisniitudel (eriti Saaremaal) ning hajusalt huumusrikastel viljakatel metsamuldadel. Harilik tamm on põua-, tormi- ja õhusaastekindel, kuid hiliskülmaõrn ning valguse ja kasvukoha suhtes nõudlik puuliik.
Tamme kõva, kulumiskindlat ja ilusa tekstuuriga parkaaineterikast puitu kasutatakse mööbli-, parketi-, vineeri- ja vaaditööstuses. Hiie- ja pühapuuna tuntud harilik tamm on armastatud pargi- ja koduaiapuu, keda seostatakse pikaealisuse, püsivuse, jõu ja vastupidavusega.